Son Dönemde Yayıncılık Sektörü

Öncelikle günümüzde herkesin etkilendiği son dönem sorunlarından; ekonomik sorunlarla boğuşan bütün sektörlere sabır diliyorum. Zor bir dönemden geçiyoruz ve bundan en çok etkilenen sektörlerden biri de yayıncılık sektörü.

Döviz kurundan dolayı ocaktan itibaren bir ton kitap kağıdında fiyatında yaklaşık yüzde 80 artış oldu. Ve tam olarak beş kez zam geldiği belirtildi.

Yayıncılık sektörü -özellikle kitap ve dergi- tabi ki sadece kağıt masrafından değil ; telif masraflarından dolayı da sıkıntıya girmiş durumda. Ülkemizde yayınlanan kitapların %51’i çeviri kitaplardan oluşuyor. Haliyle büyük bir bölümü için telif almak gerekiyor. Dolar , euro ve pound üzerinden alınan teliflerin günümüz kur fiyatlarına baktığınızda 8 ay içinde yaklaşık olarak 2 katına çıktığını hesaplayabiliriz.

Haftalık veya aylık çıkan dergilerin dağıtım masrafları da bir hayli arttı. 2018 Ocak ayında 5.12-TL olan mazot günümüzde (02.09.2018) 6.30-TL fiyatında. Bu da dağıtım maliyetinde büyük bir artış olduğunun göstergesidir. ( kaynak : www.socarenerji.com )

Yayıncıların maliyeti %60 zamlandı , bir ton kağıt  750 euro iken 900 euro oldu ve ithal edilen kağıt 5’te 3 azaldı. ( kaynak : TÜİK )

Henüz döviz artışı patlamaya hazır bir volkan durumundayken sevgili Kayıp Rıhtım çok özel bir dosya hazırlayarak hem yayınevlerinin halini hatırını sordu; hem de bu tatsız gidişin nerelere varabileceğini merak eden bizler için cevap istedi. Dosyayı incelediğinizde durumun pek iç açıcı olmadığını fark edeceksiniz. Dosya 05.06.2018 tarihinde hazırlanmış ve o günün güncel döviz kuru ; $ – 4.60 , € – 5.38

( bknz. Yayınevlerine Sorduk: “Ne Olacak Bu Ekonominin Hâli?” )

Gelelim bu kadar kısa sürede sektörün etkilenen yayınlarına :

  • İzmir’de 7 basılı gazete Pazar günleri çıkmama kararı aldı. Aralarında 9 Eylül , Ege Telgraf , Haber Ekspress , Yenigün , İlk Ses , Yeni Bakış ve Ticaret’inde bulunduğu gazeteler artık Pazar günleri İzmir halkıyla buluşamayacak. ( kaynak : Oda Tv )
  • Ayrıntı Yayınları 31.08.2018 tarihinde sosyal medya üzerinden zam yapacağını belirterek aşağıdaki bildiriyi yayınlamıştır:

 

  • 1991 yılından beri yayın hayatını sürdüren Leman Dergisi ilk defa dergiyi cep boyutunda çıkarttı. İroni kapaklarıyla yüzümüzü güldüren dergi 2018 / 33 sayısında (1388.sayısı) acı gerçekleri tokat gibi çarptı.

  • Mizah dergilerinin arasından Uykusuz Dergi , 1 TL zam yapmak zorunda kaldığını açıkladı.

Çok sevdiğimiz bu yayınlar ve yayınevleri umarım beklenen desteği bulur. Her şey bizim elimizde. Bu güzellikler biz aldıkça raflarda duracak. Bütün bu açıklamalar gelirken güzel şeyler de olmuyor değil… Benim takip ettiğim ve rast geldiğim Alakarga Yayınları ve Yitik Ülke Yayınları bu zorlu dönemde okurların yüreğine biraz su serpiyor.

Benim takip ettiğim ve son dönemde bu piyasada öne çıkan yayınlarda durum bu şekilde. Bir çok yayınevi kağıt bulamadığı için kitap basamıyor. Maalesef farklı yayınevi ve yayıncılardan bu şekilde açıklamalar gelmeye devam edecektir.

Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini umut ediyor ve bol okumalar diliyorum.

Sevgiler , selamlar.

Yazar : Can Namlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir